Haber

Teyit incelendi: ‘Murat Ülker tutukluluğu’ paylaşımı bir tıklama tuzağı

Facebook’ta yaptığı bir paylaşımda, “Murat Ülker’e ne oldu? Bu gerçekten kariyerinin sonu mu?” Murat Ülker’in elleri kelepçeli fotoğrafının kullanılması gündem oldu.

Paylaşımı inceleyen Teyit, fotoğrafın dijital müdahale ile oluşturulduğunu belirtti. Yapılan incelemede, ‘Adana merkezli FETÖ/PDY operasyonu’ başlıklı bir haberden alınan görüntüye Ülker’in fotoğrafının eklendiği belirtilirken, haberin iddia edildiği gibi Akşam Gazetesi’nde yayımlanmadığı, Ece Üner ile Murat Ülker arasında böyle bir konuşma olmamıştı.

Paylaşımın “tıklama tuzağı” olduğu belirtilen Teyit incelemesinde, “Gönderide yer alan linke tıkladığımızda Murat Ülker’in spiker Ece Üner ile yaptığı röportajı görüyoruz. Haberde Ülker’in kendisine dava açtığı içerik yer alıyor. İş Bankası canlı yayınında yaptığı açıklamaya göre Murat Ülker’in servetinin sırrı Avex AI adlı yatırım platformunda.

‘İNTERNET SİTESİ YOK, RESİM ALMA TAKTİKİ’

Sitede tıklanan her kişinin tek bir linke yönlendirildiğine dikkat çekilen incelemede şu ifadeler kullanıldı:

“Google’da ‘Avex AI’ diye arattığımızda Avex adlı bir müzik yayın ve eğlence şirketi ile Arnavutluk’ta aynı isimli bir dağıtım şirketinin web sitelerini buluyoruz. Bunların bahsi geçen yatırım platformuyla hiçbir ilgisi yok.

Arama sonuçlarına baktığımızda kullanıcıya güven veren, Avex AI’yi tanıtan veya firma bilgilerini içeren bir site bulunmamaktadır. Bu durum akla bu sitenin kullanıcıların kişisel bilgilerine ulaşmak için oluşturulmuş bir oltalama taktiği olduğunu düşündürmektedir.

Bu ayrıntılara bakıldığında ‘Greenville Municipal Auditorium’ kullanıcı adı ile hesaptan yapılan paylaşımın bir tıklama tuzağı olduğu görülüyor.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu